Pytania i odpowiedzi

Black Friday wzbudza duże zainteresowanie, które na dodatek rośnie z roku na rok. Z tego powodu zebraliśmy tu najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące Black Friday, tak aby każda osoba mająca pytania miała szanse znaleźć tu na nie odpowiedź. Tematyka informacji oczywiście wiąże się głównie z Czarnym Piątkiem, ale poza tym są tu też informacje dotyczące takich terminów / wydarzeń jak Cyber Monday, Black Week, Black Weekend.

Zapraszamy do lektury!

„Kiedy jest Black Friday?”

Black Friday jest w pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia. Black Friday jest tzw. wydarzeniem ruchomym i każdego roku wypada w inny dzień miesiąca. Przykładowo w 2021 roku to 26 listopada, ale rok wcześniej czyli w 2020 r. było to 27 listopada.

„Skąd się wziął Black Friday?”

Wydarzenie, które w Polsce jest określane czasem jako Czarny Piątek Wyprzedaży, przywędrowało do nas ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jest to tam tradycyjny dzień największych wyprzedaży w całym roku, przypadający po Dniu Dziękczynienia. Początki Black Friday rozumianego jako święto wyprzedaży sięgają lat 80-tych XX wieku. Z upływem czasu popularność tego wydarzenia wzrosła tak bardzo, że przeniosło się ono również do wielu innych krajów.

„Które sklepy biorą udział w Black Friday?”

Jeszcze kilka lat temu nie wszystkie sklepy uczestniczyły w Black Friday. Część z nich nie wiedziała o tym wydarzeniu, część je lekceważyła, a część z nich po prostu o nim zapominała (tak, były nawet takie przypadki!). Obecnie popularność Black Friday jest tak duża, że niemal wszystkie sklepy starają się w nim uczestniczyć i przygotować ofertę specjalną związaną z tym wydarzeniem.

„Jak duże będą obniżki na Black Friday w Polsce?”

Na to pytanie trudno odpowiedzieć. To tak naprawdę zależy od wielu czynników. Sklepy samodzielnie decydują o wysokości obniżek i zakresie produktów skierowanych do promocji. Nawet w przypadku tego samego sklepu wysokość rabatów oraz rodzaj artykułów często zupełnie się zmienia w poszczególnych latach. Ponadto dużo zależy od rodzaju samego produktu (czy po prostu branży) – na ogół produkty z kategorii „moda” są oferowane z większą zniżką niż z kategorii „elektronika”.

„Czym różni się Black Friday od Black Weekend i Black Week?”

Każde z tych określeń łączy się z Black Friday, choć odnosi się do nieco innego okresu. Black Friday to oczywiście Czarny Piątek, dzień wyprzedaży przypadający po wspomnianym już Święcie Dziękczynienia. Część ofert obowiązuje jednak nie tylko w piątek, ale przez cały weekend, aż do Cyber Monday i ten okres nosi po prostu nazwę Black Weekend. Z kolei też niektóre ze sklepów zaczynają wyprzedaż (jest to na ogół część produktów) z wyprzedzeniem, już na początku tygodnia, w którym przypada Black Friday. Tym samym wyprzedaż trwa cały tydzień, na który mówi się czasem Black Week.

„Inne pytania?”

Mamy nadzieję, że znalazłeś tu wszystkie interesujące Cię pytania i odpowiedzi. Jeśli nie, to prosimy o przesłanie Twojego pytania. Postaramy się odpowiedzieć na nie jak najszybciej.

Black Friday 2021

Na koniec strony „Pytania i odpowiedzi” przypominamy, że na stronie głównej serwisu Black-Friday.pl można znaleźć aktualne zestawienie ofert i sklepów Black Friday. Publikujemy tam listę sklepów rekomendowanych przez nas, oferty wyróżnione oraz podzielone na kategorie tematyczne.