Categories
nowości

Tylko miesiąc do Black Friday 2020

Black Friday 2020 nadchodzi – do wyprzedażowego Czarnego Piątku pozostał już tylko miesiąc. Tegoroczne święto wyprzedaży, promocji i obniżek odbędzie się 27 listopada, oczywiście w piątek.

Black Week, Black Weekend oraz Black Month

W komunikacji marketingowej powoli pojawiają się już pierwsze nawiązania i zapowiedzi związane z tym dniem. Co najmniej kilka sklepów, jeśli nie kilkanaście, stara się wykorzystać już teraz hasło „BLACK FRIDAY” odmieniając je na różne sposoby. W związku z tym używane są np. frazy typu „Black Week” („Black Weeks”) w odniesieniu do promocji całotygodniowych poprzedzających główną wyprzedaż, pojawiają się też zapowiedzi promocji weekendowych „Black Weekend” („Black Weekends”) czy nawet „Black Month” (sugerujące, że cały listopad będzie miesiącem wyprzedaży).

Z pewnością jednak tegoroczny Black Friday będzie inny od pozostałych chociażby z jednego tylko powodu – pandemii Covid-19. Związana z nią sytuacja, a przede wszystkim regulacje prawne, w znaczącym stopniu wpłyną na formę czarnopiątkowych wyprzedaży. W związku z tym zapewne Black Friday 2020 w nieporównywalnie większym stopniu niż wcześniejsze edycje będzie związany z handlem elektronicznym, a nie z zakupami w stacjonarnych sklepach.

Black Friday staje się Cyber Monday

Warto wspomnieć, że Black Friday powstał przed erą Internetu i przez długie lata związany był z wyprzedażmi w sklepach stacjonarnych. Dopiero po jakimś czasie pojawiło się zupełnie odrębne święto wyprzedaży, związane z Internetem i odnoszące się do wyprzedaży w sklepach wirtualnych. Odbywa się ono tradycyjnie kilka dni później, w pierwszy poniedziałek i nosi nazwę Cyber Monday. W Polsce funkcjonuje ono pod kilkoma wersjami nazwy (Cyber Poniedziałek, Cybernetyczny Poniedziałek czy Cyfrowy Poniedziałek) i jest ono nieco mniej popularne. Przez ostatnie lata jednak Black Friday w coraz większym stopniu zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie w coraz większym stopniu zaczął dotyczyć również sklepów internetowych, tym samym niejako zastępując Cyber Monday.