O akcji

Black Friday co to jest? Oto najważniejsze informacje na temat Black Friday – warto się z nimi zapoznać, aby dowiedzieć się dokładnie co to jest Black Friday, jak wygląda Black Friday Polska czyli odpowiedni tego amerykańskiego wielkiego święta wyprzedaży w Polsce, kiedy się on odbywa i gdzie dokładnie czyli w których sklepach. Poniżej prezentujemy najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące Black Friday.

Black Friday co to jest?

Black Friday to święto wyprzedaży, które od kilku lat zyskuje popularność również w Polsce. Black Friday wywodzi się ze Stanów Zjednocznych, gdzie jest obchodzony następnego dnia po Święcie Dziękczynienia. To wielkie święto wyprzedaży stało się jednym z symboli wolnego rynku w USA, a przede wszystkim symbolem amerykańskiego handlu i bogactwa jego ofert handlowych. I to jest właśnie odpowiedź na pytanie „black friday co to jest?”.

flaga_usa

Black Friday to jednak nie tylko USA, Kanada, Wielka Brytania czy inne kraje anglojęzyczne jak Australia czy Nowa Zelandia. Ten słynny dzień wielkich wyprzedaży zyskuje sobie jednak coraz większą popularność również w wielu innych krajach, nie tylko w Ameryce czy Europie, ale na dosłownie całym świecie.

Jak wygląda Black Friday Polska?

W naszym kraju to święto największych wyprzedaży określane jest też jako Black Friday Polska, albo Czarny Piątek Wyprzedaży. Odbywa się ono dokładnie w tym samym czasie co amerykański pierwowzór i z roku na rok przyciąga coraz większa liczbę uczestników – zarówno ze strony sklepów, jak i kupujących. Z roku na rok oferty stają się coraz szersze, ciekawsze i mają coraz to niższe ceny.

 

Kiedy jest Black Friday?

Termin wyprzedaży Black Friday to ostatni piątek miesiąca, dzień po słynnym Święcie Dziękczynienia. Data tegorocznego Black Friday to piątek 27.11.2020 czyli inaczej po prostu 27 listopada 2020.

Black Friday co to jest
Black Friday 2020

Gdzie jest Black Friday?

Promocja wyprzedażowa Black Friday w Polsce obejmuje coraz więcej sklepów. Najważniejsze – wyprzedaże w tzw. Czarny Piątek dotyczą sklepów stacjonarnych oraz internetowych. Są wśród nich zarówno wielkie sklepy wielobranżowe, jak i też małe, specjalistyczne sklepy. Gdzie będzie można skorzystać z wielkich obniżek? Które z polskich sklepów będą brały udział w wyprzedaży Black Friday Polska? Jakie oferty wyprzedaży przygotują sklepy zagraniczne? To wszystko warto sprawdzić na naszej stronie www.black-friday.pl w trakcie Black Friday (oferty będziemy aktualizować na bieżąco przez cały dzień).

Skąd się wzięła nazwa Black Friday?

Trudno to dziś jednoznacznie stwierdzić – zwłaszcza, że jest sporo teorii na ten temat. Jedna z nich jest jednak dość popularna i głosi, że nazwa pochodzi od koloru czarnego, którym odręcznie księgowi amerykańskich sklepach zakreślali zyski w dokumentach finansowych. Dla odmiany czerwony kolor był ponoć w tych samych dokumentach wykorzystywany do zaznaczania strat.

Jak długo trwa Black Friday?

Black Friday trwa zasadniczo jeden dzień. W przypadku sklepów stacjonarnych oferowane w promocyjnych cenach towary są dostępne w godzinach otwarcia sklepu. W przypadku sklepów internetowych oferta zazwyczaj dostępna jest od północy z czwartku na piątek do północy z piątku na sobotę. Coraz częściej jednak oferta jest przedłużana dodatkowo na sobotę i niedzielę czyli na cały weekend. Stąd też można wtedy mówić nie tylko o Black Friday, ale wręcz o Black Weekend. Warto również pamiętać, że tuż po owym weekendzie jest kolejne święto wyprzedaży czyli Cyber Monday.